nagyobb
nagyobb
nagyobb
previous arrow
next arrow

Alább a 2024. évi pályázati űrlap olvasható. Jelenleg nincs aktuális pályázatunk. Amint a következő pályázat kiírásra kerül, frissítjük az oldalt. Látogasson vissza később!

 

A „Fenntartható Épületburok” pályázat zsűrije és a kiírók (a Build-Communication Kft. valamint a BC Ananas S.L., továbbiakban: Kiírók) a BME Építészmérnöki kar Épületszerkezettani Tanszékének szakmai támogatásával 2024. évben országos, nyílt és nyilvános pályázatot (továbbiakban: Pályázat) hirdet tervezők részére három kategóriában:

• Új építésű lakóépület kategóriában,

• Új építésű középület kategóriában,

• Felújítás kategóriában.

1. A „Fenntartható épületburok” pályázat célja

A fenntarthatóság az élet minden területén egyre fontosabbá válik – és szerencsére egyre inkább nem csupán a szavak szintjén. Nincs ez másként az építésgazdaság területen sem, ami nem is csoda, hiszen köztudott az építés környezetterhelésben való jelentős szerepe.

Vannak üdítő, előremutató példák, kezdeményezések, épületek, koncepciók.

A „Fenntartható épületburok” pályázat célja e szemlélet terjesztésében való közreműködés, ennek mentén összegyűjteni a példaértékű megoldásokat, és hozzájárulni e megoldások, épületek, koncepciók mind a szakma mind a nagyközönség köreiben való ismertté tételében.

Több kategóriában keressük azokat a példamutató épületeket, amelyekre jellemző az energiatakarékos, környezetkímélő épületműködés, amelyekhez a használt anyagok és az épület működése egyaránt a lehető legkisebb mértékben terheli a környezetet.

A pályázatot az épület tervezője nyújthatja be.

2. A részvétel feltételei

Pályázni lehet bármely Magyarországon az elmúlt öt évben, azaz a 2020. január 1. és 2024. október 27. között megvalósult új épülettel, bővítéssel, ill. felújítással az alábbi kategóriákban:

• Új építésű lakóépület, családi ház, társasház vagy nyaralóépület,

• Új építésű, bármilyen rendeltetésű középület, amely kereskedelmi-, oktatási-, adminisztratív- (iroda), egészségügyi-, szállásjellegű-, sport-, közlekedési, ill. kulturális, valamint ipari funkciójú is lehet.

• Épületfelújítás, amely lehet lakóépület és középület egyaránt.

A kiírás szerint megvalósultnak tekintjük azokat az épületeket, amelyek 2020. január 1-je és 2024. október 27. között kapták meg a használatba vételi engedélyt/határozatot, de ennek jogerőre emelkedése nem feltétel.

3. Nevezési feltételek

3.1. Pályázati nevezési díj

A Fenntartható épületburok pályázat nevezési díja: bruttó 8.000 Ft / nevezés

Kérjük, a nevezési díjat (8 000 Ft/pályamű (6299 Ft + Áfa) a Build-Communication Kft. K&H Bank Zrt-nél vezetett 10401093-50514853-48531000 bankszámlaszámra legkésőbb 2024. október 25-ig átutalni, s a közlemény rovatban az alábbiakat feltüntetni szíveskedjen: Fenntartható épületburok pályázat 2024, pályázó neve, pályamű címe.

A pályázati adatlap kitöltésével és a nevezési feltételek elfogadásával adható be a pályázat. A pályázó garantálja, hogy a megadott információk tényleges és valós adatokat tartalmaznak. A pályázati adatlap elküldése a nevezési díj elfogadását jelenti, így az megrendelésnek minősül és fizetési kötelezettséggel jár.

A sikeresen benyújtott pályázati adatlapokról a rendszer automatikus visszaigazoló üzenetet küld a megadott e-mail címre. Ezt követően a Build-Communication Kft. pályázatért felelős munkatársa felveszi a kapcsolatot a pályázóval az esetleges hiánypótlásokkal kapcsolatosan, valamint kiküldi az elektronikus díjbekérő számlát. A pályázat a nevezési díj beérkezésével válik teljes jogúvá. Amennyiben a nevezési díj nem érkezik meg 8 munkanapon belül, úgy az adott pályázat érvénytelenítésre kerül, amelyről a kiíró levélben értesíti a pályázót.

A pályázati nevezési díj összege nem visszatéríthető.

3.2. A pályázaton történő részvételhez, a fotók benyújtásához, azok későbbi, a Kiíró által a pályázat kommunikációjában való felhasználásához magánberuházás esetén az építtető / tulajdonos / vagy a jogosult hozzájárulása, középület esetén a beruházó /üzemeltető / tulajdonos hozzájárulása elengedhetetlen, amelyet a pályázatot benyújtónak szükséges megszereznie. A pályázat benyújtásával a pályázat benyújtója nyilatkozik arról, hogy ezekkel a jogokkal rendelkezik, és azok tekintetében felhasználási jogot ad át a Kiírónak.

3.3. A „Fenntartható épületburok 2024” pályázaton olyan belföldi természetes magánszemély(ek)/építész(ek), gazdálkodó szervezet(ek), építésziroda(k) –- indulhat(nak), aki(k) a pályázat tárgyát képező épület tervezését saját nevével/nevükkel jegyzi(k), és tervezéséhez érvényes tervezői jogosultsággal rendelkezett/rendelkeztek az épület engedélyezésekor, és a pályázat feltételeit magára/magukra nézve kötelezően elfogadja(k). Az űrlapon meg kell jelölni a projektet irányító / vezető tervezőt.

3.4. A pályázó a pályázat beadásakor nyilatkozik, hogy vele szemben kizáró ok nem áll fenn és ellene szakmai etikai és/vagy fegyelmi eljárás nem folyik.

3.5. Amennyiben pályázat tárgyát képező épület tervezésében építész társtervezők is részt vettek azok nyilatkozatai is szükségesek a pályázat beadásához.

4. Kizáró okok

Kizáró ok áll fenn azzal a pályázóval szemben,

• aki a Bíráló Bizottság, a kiírók, vagy a pályázatot támogató cégek bármely munkavállalójának hozzátartozója, munkaviszony szerinti közvetlen felettese vagy beosztottja, egy éven belül közös tervpályázatban vagy egyéb szerzői jogvédelem alá eső alkotásban szerzőtársa vagy munkatársa volt.

• aki tag vagy vezető tisztségviselő azon gazdasági társaságnál, ahol a Bíráló Bizottság tagja, illetve ezek hozzátartozója tag vagy vezető tisztségviselő.

• aki a pályázat kiírásában, előkészítésében, elbírálásában részt vett.

• aki olyan épületet nevez, amely nem 2020. január 1. és 2024. október 25. között kapott használatba vételi engedélyt.

5. A „Fenntartható épületburok 2024” Bíráló Bizottsága

Horváth Sándor, Széchenyi-díjas okleveles építészmérnök, címzetes egyetemi docens, az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetsége alapító tagja, elnökhelyettese és Örökös Elnöke – a pályázat zsűrijének elnöke

Beleznay Éva, fenntartósági szakértő, várostervező, építész

Dr. Kiss Gyula prof.habil DLA építész, egyetemi tanár, szakfejlesztési igazgató, építész szakfelelős (Óbudai Egyetem, Ybl Miklós Építéstudományi Kar)

A Kiíró fenntartja a jogát, hogy a Bíráló Bizottság összetételét előre nem látható okok miatt megváltoztassa. Erről a döntéséről nem köteles a pályázat résztvevőit külön tájékoztatni.

6. A pályázati díjak, elismerések

6.1. A „Fenntartható épületburok 2024” fődíja kategóriánként egy főre szóló dél-spanyolországi tanulmányúton való részvétel, amelyre 2025. első negyedévében kerül sor. (Az utazás időpontját a Kiíró később pontosítja). A nyeremény készpénzre semmilyen módon nem váltható.

6.2. A Kiíró a Fődíj mellett külön elismeréseket adhat a Bíráló Bizottság döntése alapján. A díjakat minden esetben a Bíráló Bizottság ítéli oda a pályázóknak. A Kiírónak és a Bíráló Bizottságnak – megítélése szerint – lehetősége van szavazati jog nélküli szakértők felkérésére.

6.3. A pályázati díjakon felül a kiíró közönségszavazást hirdet az Év háza pályázat közösségi oldalon. A közönségszavazáson való részvételről a pályázó a pályázati űrlap kitöltésekor nyilatkozhat.

6.4. A Kiíró fenntartja a lehetőséget a beérkezett pályázati anyagok alapján a díjak és elismerések megosztásának, és díjazásának módosítására.

6.5. A díjazásban nem részesült pályázatokat a Bíráló Bizottság nem őrzi meg.

6.6. A pályázati díjak kifizetésének módjáról a nyertes és a Kiíró egyeztet.

7. A Pályázati anyag összeállítása, bírálati szempontok

A pályázaton történő részvétel feltétele az alábbiakban ismertetett pályázati anyag és az alábbi nyilatkozatok és engedély-másolat benyújtása.

7.1. A pályázati anyag

A pályázati anyagot elektronikusan, a PÁLYÁZATI ŰRLAP weboldalon kell benyújtani.

7.1.1. A pályázati anyag követelményei

Az építési engedélyezési/bejelentési dokumentációval azonos részletességű és léptékű tervek (tervlapok pdf. formátumban). Az épület címét is tartalmazó, egyértelmű névvel könyvtárba rendezett, egyértelműen és beazonosíthatóan elnevezett file-ok megadása szükséges.

• Helyszínrajz

• Alaprajzok

• 2 db metszet

• Összes homlokzat

• Műszaki leírás

• Az épület fenntarthatóságát bemutató koncepció leírása, kiemelve az épületburokra vonatkozó elveket és megoldásokat. Kérjük annak legfeljebb egy gépelt oldalon történő összefoglalást, hogy a pályázó miért tartja fenntarthatónak (ökológiai lábnyom, kevés karbantartási igény stb.) az általa alkalmazott kialakításokat.

• Az épületburok műszaki megoldását tartalmazó részlettervek

• A használatba vételi engedélyezéshez benyújtott energetikai számítás és energetikai tanúsítvány

• Legalább 10 db színes fénykép (min. 300 dpi felbontásban), megjelölve a 3 db kiválasztott fényképet a Közönségszavazáson való részvétel esetén („Közönségszavazáshoz” című mappába rendezve)

• Összefoglaló tabló digitális formában (nyomdai minőségű pdf mentésben), aminek tartalmaznia kell a pályázó által fontosnak tartott tervlapokat, részletterveket, fotókat, és a fenntarthatósági koncepció kivonatát, valamint a pályázó(k) megjelölését az adatlap szerinti tartalommal (mérete: álló formátum,

1 000mm x 1 414mm (B0), 300 dpi felbontásban)

Kérjük, hogy a fájlokat óriásfájl-küldő szolgáltatás (WeTransfer, Mammutmail) segítségével a következő címre küldjék, Szelei Annamária, pályázatokért felelős munkatárs részére: palyazat@buildmarketing.hu

7.2. Nyilatkozatok, engedélyek

A pályázat benyújtásához szükséges további dokumentumok:

• Online jelentkezési adatlap

• Online részvételi és szerzői jogi nyilatkozat

• Építtetői nyilatkozat (letölthető a Pályázati űrlap oldalról)

• Használatbavételi engedély, de ennek jogerőre emelkedése nem feltétel.

• Az alaki vagy tartalmi feltételeknek meg nem felelő pályázatokat Bíráló Bizottság indoklás nélkül elutasíthatja.

7.3. Bírálati szempontok

A zsűri a pályázó épületek fenntarthatósági elveknek való megfelelését – az épület egyéb értékelése mellett – az alábbi szempontok szerint vizsgálja:

• az épület tömeg- és homlokzatalakítása, annak környezettudatos egyszerűsége, az épített környezetbe történő beilleszkedése;

• az épület anyaghasználatából adódó formai megjelenés;

• a lehűlő felület és a fűtött térfogat (A/V) kedvező aránya;

• az épületburok általánosságban vett energetikai megfelelősége;

• a megújuló energiaforrások hasznosítása, műszaki megoldásainak alkalmazása az épületburoknál;

• a természetes vagy újrahasznosított építőanyagok alkalmazása (opcionális, az adott épület léptékének függvényében);

• „zöld” épületszerkezetek (zöldfal, zöldtető stb.) alkalmazása, annak megfelelő kiválasztása és alkalmazása;

• mindezek részlettervi szintű igényes alkalmazása, illetve ennek bemutatása (síkkoordináció, hőhidak kezelése, esetleg ezek szimulációja);

• a tető és a homlokzat karbantartását biztonságosan lehetővé tevő műszaki megoldások bemutatása;

• A pályázat értékelése során a zsűri munkáját segítheti az épületszerkezetek és épületburok teljes életciklusra vonatkozó elemzése, vagy az ennek megfelelő tervezési elvek megvalósításáról szóló dokumentum (például - de nem kizárólag - az újrahasznosítás, az éghajlatváltozás hatásai, alacsony karbantartási igény, életciklus végi szétszerelhetőség, stb. áttekintése).

8. Határidők, dátumok

A pályaművek beadási időszaka: 2024. július 8. és 2024. október 27. vasárnap, 24:00-ig.

Eredményhirdetés és díjkiosztás: 2024. december elején.

A díjátadó ünnepségen minden pályaműhöz kapcsolódóan 2 fő jogosult részt venni, helyezéstől függetlenül. Az eseményre a szervezők meghívót küldenek.

9. A „Fenntartható épületburok 2024” értékelésének folyamata és eredményhirdetés

A Bíráló Bizottság élhet azzal a lehetőséggel, hogy az általa kiválasztott házakat élőben megtekintse, ezért is szükséges az Építtető beleegyező nyilatkozata.

A „Fenntartható épületburok 2024” pályázat díjazottjainak személye az eredményhirdetés keretében kerül először nyilvánosságra.

10. A pályázati díjak átvétele

Amennyiben egy pályázati anyagban több jogosult is szerepel, a jelen kiírás szerinti Jelentkezési adatlapon pályázóként megadott természetes személy lesz jogosult a pályázati díjként megjelölt utazáson való részvételre, arról lemondhat, annak jogát másra átruházhatja belátása szerint. A jogosultak a pályázati díjjal kapcsolatos viszonyaikat maguk kötelesek rendezni.

Az eredményhirdetést követően a díjként megjelölt utazással kapcsolatosan a kiíró a pályázat nyerteseit az általuk a benyújtandó jelentkezési adatlapon megadott címen írásban értesíti. Amennyiben a pályázat nyertese az általa megadott címen nem értesíthető, és a pályázati díjat az értesítés első megkísérlésétől számított 1 hónapon belül nem veszi át, elveszti a díjra való jogosultságát. A kitűzött díjjal ebben az esetben a Kiíró belátása szerint rendelkezik.

11. Szerzői jogi vonatkozásokkal kapcsolatos rendelkezések

A pályázat benyújtásával a pályázó automatikusan hozzájárul, hogy a beadott pályaművekről készült fényképeket díjazástól függetlenül a Fenntartható épületburok pályázat és annak támogatói az építész/beruházó (valamint kérés esetén a fotós) nevének feltüntetésével referenciaként használhassák.

A Kiíró annak érdekében, hogy a pályázati anyagokat a deklarált célokra korlátozás mentesen felhasználhassa, a jelen kiírás mellékleteinek mind tartalmi, mind formai szempontból történő megfelelő kitöltését és aláírását a pályázaton való részvétel feltételévé teszi.

A pályázók a pályázaton való részvételükkel nyilatkoznak, hogy a jelen kiírás szerinti felhasználás harmadik személy jogát nem érinti, különösen nem sérti. Ezzel kapcsolatban minden jogkövetkezményt a pályázók viselnek.

A pályázáshoz sok sikert kívánnak a „Fenntartható Épületburok 2024” kiírói, a Bíráló Bizottság,

valamint a pályázat támogatói.

További információ

Build-Communication Kft.

Szelei Annamária, pályázatokért felelős munkatárs

Tel: +36 1 799 1029

Mobil: +36 30 688 2074

Pályázati e-mail: palyazat@buildmarketing.hu

Kontakt e-mail: szelei.annamaria @buildmarketing.hu